Jak zateplit starou střechu

Stále se potýkáte s vysokými náklady na vytápění a neustálým pronikáním chladu do vašeho domova? Možná je na čase zamyslet se nad zateplením vaší staré střechy. V dnešní době, kdy je ochrana životního prostředí stále více naší prioritou, není izolace pouze otázkou úspory finančních prostředků, ale také jde o zodpovědnost vůči planetě. V tomto článku vám přinášíme užitečné rady a tipy, jak jednoduše a efektivně zateplit starou střechu, aby vaše domácnost zůstala příjemně teplá a zároveň šetrná k životnímu prostředí.

Zachraňte vaší starou střechu: Vše, co potřebujete vědět o zateplení!

Zateplení střechy je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit energetickou náročnost budovy a tím i ušetřit na nákladech za vytápění. Staré střechy, které nejsou dostatečně zatepleny, jsou častým zdrojem tepelných ztrát a mohou způsobovat vysoké náklady za vytápění.

Nejprve je důležité zhodnotit stav vaší střechy. Pokud je střecha v havarijním stavu, je nejlepší nejdříve provést potřebné opravy a následně ji zateplit. V opačném případě by se mohly vyskytnout problémy s vlhkostí a celkovou stabilitou střechy.

Existuje několik možností, jak zateplit starou střechu. Nejčastěji se používá metoda tepelné izolace zevnitř, kdy se izolační materiál umisťuje pod střešní krytinu. Tato metoda je vhodná pro střechy s rovným sklonem, ale může být náročnější pro střechy s větším sklonem.

Další možností je tepelná izolace zvenčí, kdy se izolační materiál umisťuje nad střešní krytinu. Tato metoda je vhodná pro střechy s větším sklonem a umožňuje vytvoření rovnoměrné izolace po celé ploše střechy. Nicméně může být náročnější na provedení a může zvýšit celkovou výšku střechy.

Při zateplování střechy je důležité vybrat vhodný izolační materiál. Nejčastěji se používají minerální vlny, polystyren, nebo polyuretanové pěny. Každý materiál má své vlastnosti a výhody, ale je důležité zvolit takový, který bude odpovídat potřebám a podmínkám vaší střechy.

Kromě izolace je také důležité zajistit dostatečnou ventilaci pod střechou. To pomůže zabránit vzniku vlhkosti a plísní. Existuje několik typů ventilačních systémů, které lze použít v závislosti na konkrétní střeše.

Při zateplování střechy je také vhodné provést úpravy okapů a zábradlí. Ty musí být přizpůsobeny nové výšce střechy a zajištěno musí být správné odvodnění. Je také důležité zajistit, aby nová izolace nepřekrývala okapy a aby byl zajištěn volný průtok vody.

V neposlední řadě je důležité vybrat kvalitního odborníka, který bude mít zkušenosti se zateplováním střech a bude dodržovat všechny potřebné normy a předpisy. Investice do zateplení střechy se může na první pohled zdát nákladná, ale v dlouhodobém horizontu se určitě vyplatí. Sníží se náklady na vytápění, zvýší se komfort bydlení a přispěje se k ochraně životního prostředí.

Jak zateplit starou střechu

Předtím než se pustíte do jakýchkoliv prací, musíte zjistit, zda je střecha zateplená, nebo ne. Pokud ne, měli byste zateplovat střechu zvenčí. Pokud je střecha zateplená, můžete ji zateplit zevnitř, ale měli byste se ujistit, že to bude provedeno správným způsobem a bez rizika pro váš dům.

1. Nalézt vhodné materiály

Nejprve se ujistěte, že jste si vybrali vhodné materiály pro zateplení střechy. Nejčastěji se používají minerální vaty, polystyrenové desky, nebo polyuretanová pěna. Vybírejte materiály s co nejlepší tepelnou izolací a voděodolností.

2. Vyčistěte střechu

Před zateplením musíte střechu důkladně vyčistit od nečistot, prachu, listí a jiných překážek. Pokud jsou na střeše neopravitelné škody, měly by být opraveny před zateplením.

3. Připravte povrch střechy

Povrch střechy musí být hladký a suchý, aby se materiály mohly přilepit a přilnout k povrchu. Pokud jsou na střeše nerovnosti, můžete je vyrovnat speciálním tmely, nebo lepidly.

4. Přichystejte izolaci

Pokud používáte minerální vatu, nebo polystyrenové desky, musíte je nakrájet na požadované rozměry a připravit je k lepení na střechu.

5. Aplikujte izolaci

Minerální vatu lze přilepit k povrchu střechy pomocí lepidla, nebo speciálních upevňovačů. Polystyrenové desky se přilepí pomocí speciálního lepidla. Polyuretanová pěna se aplikuje za pomoci stříkací pistole. Ujistěte se, že izolace je pevně přilepena a nejsou mezi ní a střechou žádné mezery.

6. Zajistěte okraje

Okraje střechy a spoje mezi střechou a stěnami musí být také správně zateplené, aby nedocházelo k úniku tepla. Použijte speciální materiály, jako jsou fólie, nebo pásky, k zajištění těchto míst.

7. Zajistěte vzduchové otvory

Při zateplování střechy je důležité zajistit, aby vzduch stále mohl proudit pod střechou a odvádět vlhkost. Proto je třeba nainstalovat vzduchové otvory, které umožní proudění vzduchu a zároveň zabrání úniku tepla.

8. Dokončení střechy

Po dokončení zateplení střechy můžete pokračovat ve finálních úpravách, jako je například nanesení střešní krytiny. Ujistěte se, že krytina je správně nainstalovaná a že nejsou žádné mezery, které by mohly způsobit únik tepla.

9. Zkontrolujte kvalitu zateplení

Po dokončení zateplení střechy je důležité provést kontrolu kvality. Ujistěte se, že je střecha správně zateplená a že nejsou žádné mezery, nebo nedostatky, které by mohly způsobit problémy v budoucnu.

10. Udržujte střechu v dobrém stavu

Aby střecha vydržela co nejdéle a zateplení zůstalo účinné, je důležité pravidelně ji udržovat a opravovat případné škody. Ujistěte se, že střecha je dobře odvodněná a že na ní není příliš mnoho sněhu nebo vody, což by mohlo způsobit její poškození.

Jak zateplit starou plechovou střechu

Staré plechové střechy jsou často nedostatečně zateplené, což může vést k neefektivnímu využití energie a vyšším nákladům na topení. Zateplení střechy pomůže snížit náklady na energii a zvýšit komfort uvnitř budovy. Následující postup vám pomůže zateplit starou plechovou střechu:

1. Vyčistěte střechu - Nejprve musíte vyčistit střechu od nečistot, jako jsou lišejníky, mechy a jiné nečistoty. Použijte ke čištění vodu a měkký kartáč, nebo stěrku.

2. Opravte poškození - Pokud jsou na střeše nějaké díry, praskliny, nebo jiná poškození, je důležité je opravit, než začnete se zateplováním. Použijte těsnící hmotu, nebo náplně k opravě menších děr a prasklin. V případě větších poškození kontaktujte odborníka.

3. Nastavte podkladní desky - Podkladní desky jsou důležité pro zajištění rovnoměrného povrchu pro izolaci. Nastavte je na střechu a upevněte je pomocí šroubů, nebo hřebíků.

4. Nainstalujte izolační materiál - Nejčastěji používaným materiálem pro zateplení střech je minerální vlna, nebo polystyrenová deska. Nanesete ji na podkladní desky a upevněte pomocí šroubů nebo hřebíků.

5. Nainstalujte parozábranu - Parozábrana je důležitá pro zamezení pronikání vlhkosti do izolace. Nainstalujte ji na izolační materiál a upevněte pomocí lepicí pásky.

6. Nainstalujte latě - Nainstalujte latě podél střechy, aby vytvořily podpůrný rám pro novou střešní krytinu. Upevněte je pomocí hřebíků.

7. Nainstalujte novou střešní krytinu - Na latě nainstalujte novou střešní krytinu, jako jsou například plechové tašky, nebo šablony. Upevněte je pomocí šroubů, nebo hřebíků.

8. Uzavřete okraje - Uzavřete okraje střechy pomocí speciálního střešního okapu, který zajišťuje vodotěsnost a ochranu před větrem.

9. Obarvěte střechu - Pokud chcete střeše dodat nový vzhled, můžete ji ještě natřít vrstvou střešní barvy. Vyberte barvu, která bude odpovídat vašemu domu a následujte pokyny výrobce pro aplikaci.

10. Pravidelně provádějte údržbu - Pravidelně kontrolujte střechu a odstraňujte případné nečistoty, které by mohly způsobit poškození střechy. Pravidelná údržba pomůže prodloužit životnost vaší střechy.

Zateplení staré plechové střechy může být náročný proces, ale bude mít dlouhodobé pozitivní dopady na vaši budovu. Pokud si nejste jisti, jak přesně postupovat, doporučujeme využít služeb odborníka.

SPOČÍTEJTE SI CENU ZATEPLENÍ STŘECHY, NEBO DOMU STŘÍKANOU IZOLACÍ

Vaše data jsou v bezpečí. Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Blog a videa o izolacích

Polyuretanovými pěnami a jejich zpracováním na místě se zabýváme přes deset let. Spoustu informací o izolacích všeobecně, najdete i na našem blogu.

Zobrazit Blog

Pro přiblížení a rozšíření technologie stříkané izolace točíme i videa, kde se můžete podívat na některé realizace, nebo načerpat další informace o stříkané izolační pěně.

Přejít na videa

Ukázky naší práce - Stříkaná pěnová izolace - Zateplení střechy a zateplení domu

Co je to stříkaná izolace a proč je pro zateplení střechy a zateplení domu považována za to nejlepší řešení?

Stříkaná izolace, známá také jako pěnová izolace, nebo stříkaná polyuretanová PUR pěna, je typ izolačního materiálu,
který se aplikuje stříkáním přímo na místě střechy, nebo domu.

Stříkaná izolace je považována za jedno z nejlepších řešení pro zateplení střechy a zateplení domů z několika důvodů:

✓ RYCHLOST APLIKACE - Za jediný den se dá zaizolovat i 150m2, to je kompletní střecha, nebo menší dům.
✓ VYSOKÁ ÚČINNOST - Pěna se dokáže dostat i do nejmenších mezer a trhlin, takže zabraňuje úniku tepla a chladu z budovy.
✓ DOKONALÁ IZOLACE - Stříkaná pěna dokonale ochrání střechu a dům i před vlhkostí a je perfektním izolantem proti okolním hlukům.